Važne zakonske odredbe o zimskim uvjetima koje morate znati

Objavljeno: 13/01/2017

S obzirom na najavljeno pogoršanje vremenskih prilika, u idućem razdoblju za očekivati su obilnije količine snijega i ledene kiše. Upravljanje vozilima pod takvim uvjetima je otežano, pa se vozačima preporučuje dodatni oprez jer se tada povećava i opasnost od prometnih nesreća. Stoga, iz Policijske uprave Ličko-senjske  skreću  pozornost vozačima na zakonske odredbe koje definiraju zimske uvjete, reguliraju što se podrazumijeva zimskom opremom, te odredbe koje sankcioniraju nekorištenje zimske opreme

 

– članak 193. Zakona o sigurnosti prometa na cestama definira zimske uvjete na cestama kao:

(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.

(2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg na vozilu.

(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ministar nadležan za poslove prometa može u određeno vrijeme i na određenoj cesti ili dijelu ceste propisati obavezno posjedovanje zimske opreme, za pojedine vrste i kategorije vozila, bez obzira postoje li na tim mjestima zimski uvjeti.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom.

(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.

Zimska oprema

Pravilnikom o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cesti („NN“ br. 51/10., 84/10., 145/11., 140/13., 85/14.,83/15. i 85/16.) propisano je:

 

  • pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona smatraju se zimski pneumatici (M+S) na svim kotačima ili ljetni pneumatici s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg koji se postavljaju na pogonske kotače;
  • pod zimskom opremom autobusa smatraju se lanci ili zimski pneumatici (M+S) postavljeni na pogonske kotače, a autobusi i teretna vozila koja ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske pneumatike (M+S) na pogonskim kotačima;
  • pneumatici s čavlima ne smiju se postavljati na motorna vozila;
  • ove odredbe ne primjenjuju se na vojna vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.
  • Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, moraju biti namijenjene za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo s obzirom na svoje tehničke karakteristike može kretati, ili najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo, te moraju biti tako dimenzionirane da izdrže onaj dio najvećeg dopuštenog osovinskog opterećenja koje se na njih oslanja.

 

Bez zimske opreme isključenje i novčana kazna

-članak 290. Zakona o sigurnosti prometa na cestama:

(2) Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno ili se kreće bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom ili da vozilom nastavi kretanje na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu.

(5) Ako vozač ne postupi po toj naredbi, policijski službenik isključit će vozilo iz prometa. Isključenje vozila iz prometa traje sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih je vozilo isključeno.

(6) Vozač je dužan isključeno vozilo odmah ukloniti s ceste na mjesto na kojem neće ugrožavati sigurnost prometa ili ometati normalan tok prometa (parkiralište, ugibalište i sl.), a najkasnije u roku od 12 sati vozač je dužan ukloniti isključeno vozilo sa ugibališta i sličnih mjesta.

(7) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da u prometu na cestama sudjeluje vozilo koje je isključeno iz prometa.

(8) Novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi ako naredi ili dopusti da u prometu na cestama sudjeluje vozilo koje je isključeno iz prometa.

Policijski službenik koji je isključio vozilo iz prometa vozaču će privremeno oduzeti registarske pločice (članak 291. Zakona o sigurnosti prometa na cestama).

Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 7.000,00 kuna, kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila ako postupi suprotno zahtjevu izraženom pomoću znaka ili po naredbi policijskog službenika ili druge ovlaštene osobe (članak 32. Zakona o sigurnosti prometa na cestama).

Stoga savjetujemo da:

  • sve odgovorne osobe poduzeća i trgovačkih društava koja se bave javnim prijevozom, kao i fizičke osobe, pravovremeno pripreme svoja vozila za sudjelovanje u prometu u zimskim uvjetima (provjera tehničke ispravnosti bitnih sklopova vozila, opremanje zimskom opremom, uređaji za čišćenje vjetrobranskog stakla i dr.); kod održavanja vozila u zimskim uvjetima provjerite antifriz, akumulator, ispravnost brisača i svjetala, tekućine za pranje vjetrobranskog stakla (zimski aditivi protiv smrzavanja), dubinu utora guma,
  • na vozilu koje se nalazi vani prekrite vjetrobransko staklo,
  • kod sebe imate sprej za odmrzavanja bravica i nikako pri niskim temperaturama nije poželjno povlačiti ručnu kočnicu,
  • bez obzira na korištenje zimskih guma, lance za snijeg i lopatu (manju) uvijek držite u vozilu,
  • kada na cesti ima leda ili rastopljenog snijega izbjegavate nagla kočenja i ubrzanja, držite razmak između vozila, postupno smanjujete brzinu kretanja, a papučicu kočnice koristite oprezno kako bi spriječili blokiranje kotača; u slučaju zanošenja vozila potrebno je lagano otpustiti gas, bez naglog kočenja,
  • pri temperaturama ispod nula stupnjeva na određenim mjestima (usjeci, mostovi, vijadukti, nadvožnjaci), dolazi do pojave „ledene zasjede“, zbog toga na tim mjestima budite još oprezniji,
  • s obzirom da je zimsko sunce čimbenik koji na vozača utječe na način da ga zaslijepi savjetujemo da pri ruci imate sunčane naočale,
  • na vlažnim kolnicima držite dovoljan razmak između vozila iz razloga što kod kočenja na vlažnom i zaleđenom kolniku zaustavni put traje dulje nego na suhom kolniku,
  • kod vožnje u kišnim i zimskim uvjetima na cestama, osim o brzini kretanja vozila, vodite računa i o vidljivosti odnosno kvaliteti brisača vjetrobranskog stakla; u slučajevima jake kiše i snijega brisači ponekad ne mogu ukloniti svu vodu ili snijeg, samim tim, vidljivost je smanjena.

Prilikom nastupanja loših vremenskih uvjeta na prometnicama, prije i za vrijeme vožnje, informirajte se o vremenskoj prognozi i stanju na cestama.Također podsjećamo da u razdoblju zimskog računanja vremena, na motornim vozilima i za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svijetla.

Možda Vas zanima