Poduzeće Ličke vode oglasilo se o mogućoj kontaminaciji vode nakon afere otpad
Objavljeno: 18/02/2025GOSPIĆ- Iz poduzeća Ličke vode stiglo je priopćenje za javnost koje se odnosi na aktualna događanja na području Grad Gospića, a vezano za onečišćenja okoliša.Priopćenje prenosimo u cijelosti:
Poštovani korisnici Ličkih voda d.o.o. i svi zainteresirani, vezano za moguću kontaminaciju vode uslijed afere nezakonitog zbrinjavanja opasnog otpada na području grada Gospića izvještavamo vas da je najnovije analitičko izvješće o kvaliteti vode za ljudsku potrošnju na području grada Gospića od 14. veljače 2025. godine (uzorkovanje i analiza izvršeni od strane HZZJZLSŽ) dostupno na linku:
Uvidom u analitička izvješća vidljivo je da su svi propisani parametri sukladnosti vode za ljudsku potrošnju daleko ispod maksimalno dozvoljenih vrijednosti odnosno da je voda kvalitetom zadovoljila sve zakonski propisane norme te je zdravstveno ispravna za sve naše korisnike. Kemijska i mikrobiološka analiza sirove vode (izvorišta) te vode za ljudsku potrošnju (voda nakon prerade u vodoopskrbnom sustavu) Zakonska je obveza javnog isporučitelja vodnih usluga sukladno Zakonu o vodi za ljudsku potrošnju (NN 30/23) i Pravilniku o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 64/23). Kontrolira se značajan broj parametara, a u prilogu su i tablice (operativni monitoring parametara u monitoringu izvorišta) koje su javno objavljene i na našim mrežnim stranicama.
Način, učestalost i mjesta uzorkovanja su podrobnije opisani na mrežnim stranicama Ličkih voda https://licke-vode.hr/korisnici/kvaliteta-vode/, a analitička izvješća su javno dostupna svim korisnicima na https://licke-vode.hr/analize-vode/ za cijelo uslužno područje.
Bitno je napomenuti i da je mikrolokacija potencijalnog onečišćenja, u odnosu na naše zone zaštite vodozahvata, značajno udaljena (>15 kilometara) te je malo vjerojatno da može utjecati na ispravnost vode u našem sustavu.Pa ipak, kako bi se otklonila svaka sumnja, ali i obzirom na brojnost potencijalno opasnih spojeva koji mogu prodrijeti u vodotok, a posljedično i u ljudski organizam, potrebno je detaljnije analizirati sastav i porijeklo nelegalno zbrinutog otpada, a potom ćemo zatražiti analizu vode na ciljane parametre.Ukoliko zbog specifičnosti situacije sa nezakonitim odlaganjem opasnog otpada budu potrebne neke dodatne radnje iste ćemo odmah poduzeti jer nam je očuvanje zdravstvene ispravnosti vode na prvom mjestu.
Direktor
Dario Radošević, dipl. ing. građ.